Marbella Atabe ®
KRONIKI SKRZATÓW czyli Baśń dla dzieci i dorosłych...SKRZATY

W "Kronikach Skrzatów" znajdziecie wiele dziwnych i zagadkowych postaci, wśrod których prym wiodą skrzaty.
Nie są to jednak typowe małe ludziki znane z rożnych bajek czy opowiadań. Każdy skrzat, to wielka indywidualność, inny charakter, sposób bycia, ubiór jak również pasje.Grusznik
Grusznik

Skrzat Grusznik Kapelusznik – przyjaciel rodziny Amelki. Wielki podróżnik i znawca spraw wszelkich. Potrafi naprawić wszystko. Nosi wielki kapelusz w kolorach gruszek. Jego główną pasją są gruszki i wszystko, co z nimi związane. Co roku odwiedza Jaśminnę i pomaga jej w domowych i sprzętowych problemach. Posiada niezwykły skrzaci wózek, na który potrafi zapakować wszystko, a on się nie powiększy. Na Radzie Skrzatów okazuje się, że jest on ...
Pokrzywek

Pokrzywek – skrzat, mieszka na wzgórzach olbrzymów w domu rodziny Teodora. Uważany jest tam za członka rodziny i drugiego syna. Pełen niezwykłych pomysłów urwis. Do każdej sytuacji potrafi przytoczyć jakąś historię z życia skrzatów, dzięki temu poznajemy bliżej skrzaci Świat. Jest oddanym przyjacielem Teodora, traktuje go jak młodszego brata.
Borówek

Borówek - skrzat zamieszkujący okolice zamku. Opiekun "Mackowatej rzeki" i roślin. Przyjaciel Gulców i Gutka. Chroni siebie i bliskich przed złem wspomagając się runami. Z jagód i borówek robi różnorakie leki, wywary i mikstury.
Diojka

Parzawka - Diojka, skrzatka pełna dostojności, emanująca mocą i magią. Od urodzenia posiada niezwykłe białe włosy. Pochodzi z rodziny skrzatów pokrzywowych, jej dotyk parzy wszystkich, oprócz jej małżonka Grusznika. Pojawia się po raz pierwszy na Wzgórzu Czarownic zaproszona przez Marbellę. Zawsze podróżuje ze swoją magiczną laską-kosturem Urtiką.
Szagawarra

Szagawarra - najbardziej tajemnicza skrzatka. Jest wyrocznią i pewnie najstarszą skrzatką występującą w baśni. To bardzo oryginalna i barwna postać dosłownie i w przenośni. Podróżuje domem na kółkach, który potrafi rozłożyć aby był większy podczas postoju. Czasami zamieszkuje białą chatę, gdzie unosi się siedząc w kryształowej misie w oparach wonnych kadzideł. Potrafi przepowiadać przyszłość i wie wszystko o przeszłości. Trudno jednak zrozumieć o czym mówi, posługuje się dość dziwacznym językiem.
Kiwaczek

Kiwaczek - bardzo wiekowy już skrzat. Mimo tego jest najszybszym ze skrzatów porusza się niczym wiatr. Pilnuje domków, których nie widać, dba o nie i sprząta. Przebywa na obrzeżach Doliny Stokrotek. Ma w sobie mądrość i rozsądek starszych ludzi. Podczas odwiedzin Amelki rozmawia z nią ciepło i miło przy filiżance herbaty. Amelka mogłaby przysiąc, że widziała jak unosi się nad pieńkiem.
Nieczytek

Nieczytek – skrzat z opowiadań Pokrzywka, który przez zły zbieg okoliczności nigdy nie nauczył się czytać.

Astrolutikatoriusz

Astrolutikatoriusz – skrzat z opowiadań Grusznika, chodowca najpiękniejszych Astrów.

Kandelabriusz

Kandelabriusz – skrzat z opowiadań Grusznika, mistrz światła i wyrobu świec. Potrafi wytworzyć dowolną świecę nadając jej wybrany zapach lub kolor płomienia, dzięki dodatkom do wosku. Potrafi również określić jak długo świeca będzie się paliła.

Skrybeusz

Skrybeusz – skrzat, główny kronikarz i wytwórca atramentu. Potrafił zrobić atrament w dowolnym kolorze i o dowolnych właściwościach, takich jak zapach lub znikanie.

Czapnik

Czapnik – skrzat, projektuje i wykonuje kapelusze dla skrzatów.


Mrozek

Mrozek – skrzat z opowiadań Pokrzywka, który zamarzł przez to że był bardzo skąpy, obecnie stoi gdzieś w ogrodzie i funkcjonuje jako krasnal ogrodowy.


© Copyright

Kroniki Skrzatów ®

  • Autorzy: Marbella Atabe
  • Administrator: Marbella Atabe, Daniel Dagda